Žehrovský klobouk
Sem vložte podnadpis

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Nejznámější skálou příhrazských skal je asi Kobylí hlava, která svou obtížností nejdéle odolávala horolezcům - a to až do 30 let. dvacátého století. Nejvyšší bod celé rezervace je právě zmiňovyný vrch Mužský s výškou 463 m.n.m. a nejnižším místo se pak nachází u rybníku Oběšenec - 239 m.n.m. 

Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice. Hrad se nachází v katastrálním území Podkost, části obce Libošovice, 4 km severozápadně od města Sobotky a asi 18 km západně od Jičína v Královéhradeckém kraji. 


Tento velkolepý klášter řádu Cisterciáků byl založen ve druhé polovině 12. století. Tehdy patřil k nejvýznamnějším církevním objektům ve střední Evropě. V roce 1420 byl Klášter vypleněn husity pomoci lsti a nebyl poté nikdy obnoven.

Pivo se zde začalo vařit už roku 1570 ale moderní pivovarnictví se prosadilo až v 19. století. V roce 1864 rod Valdštejnů vybudoval v klášteře jeden z nejmodernějších a největších pivovarů své doby.

Vydejte se do okolí bradlových skal, tvořících západní hranici Českého Ráje na hrad Valečov, který se tyčí nad obcí Boseň.

První psané zmínky o hradu sahají až k začátku 13. století kde většina hradu byla pouze vytesaná do skály. Hrad od té doby prošel několika změnami a neustále se přistavovaly nové a nové části. Poslední rozsáhlejší úpravy je možné datovat do poloviny 15. století.

Drábské světničky jsou samostatná skupina sedmi pískovcových bloků na západním okraji plošiny Mužského je oblíbeným cílem horolezců.
Dnes se stáva idealním výletem pro každého kdo má rád procházku lesem.
Ve 13. století tu byl založen skalní hrad, znovu obnoven koncem husitských válek a opuštěn koncem 15. století. Hrad opevněný skalami a dřevěnými hradbami byl ve své době prakticky nedobytný. Je zde dochovaná skalní kaple s kamenným oltářem a 30 světniček vytesaných ve skalách.
Přístup je volně přístupný.
Určitě se zastavte v restauraci Vyhlídka na dobré české pivo a čerstvé bramboráčky.